Sú pre vás podielové fondy strašiakom? Alebo chcete investovať do fondov, no neviete, ako začať? Potom práve pre vás sú nasledujúce riadky, o investovaní do fondov sa dozviete to najpodstatnejšie.

Dôvodov, prečo medzi Slovákmi ešte stále pretrváva nedôvera k investovaniu, je viacero. Mnoho ľudí si pri slove investovanie predstaví kombináciu dát, komplikovaných grafov a údajov, ktorým nerozumejú, často si tiež myslia, že ide výhradne o záležitosť bohatých. To však už dávno nie je pravda, dnes nemusíte byť ani šikovný ekonómom, ani skúsený biznismen či milionár na to, aby ste si z pohodlia domova zarobili pekný balík peňazí.

Čo sú to tie podielové fondy? 

Pochopiť, čo je podielový fond, nie je vôbec náročné. Ide o formu kolektívneho investovania, kde klient banky vloží svoje finančné prostriedky do správy profesionálov v rámci správcovských spoločností. Tie majú za úlohu prostredníctvom podielových fondov priniesť čo najvyšší zisk vám, ako aj ďalším investorom. Samozrejme, všetko prebieha pod kontrolou tzv. depozitára a ich činnosť upravuje právna legislatíva. Pred vstupom si klient sám vyberie typ fondu, teda či investuje peniaze do akcií, dlhopisov, taktiež si zvolí aj samotné odvetvie, napríklad potravinárstvo alebo stavebníctvo. Okrem toho sa rozhodne pre región, kde bude investovať, a peňažnú menu. V praxi to vyzerá tak, že klient má zriadený trvalý príkaz a každý mesiac mu z bankového účtu odchádza vopred stanovená čiastka, ktorou si nakupuje podiely vo fonde. 

Miera rizika je rozhodujúca 

Banky väčšinou ponúkajú možnosť investovať financie nie iba do jedného fondu, ale naraz do viacerých. Každá investičná stratégia však prináša klientovi aj rozdielnu mieru rizika, pričom platí, že čím je riziko menšie, tým menší bude aj finančný výnos. V tejto súvislosti sa spomínajú najmä peňažné fondy, ktoré síce pre vás nebudú predstavovať riziko, no čakať, že na nich zbohatnete, je nereálne. Presne na opačnej strane stoja akciové fondy, ktoré sú jednoznačne najrizikovejšie, avšak aj pre investorov najlákavejšie, keďže vedia byť pri dlhodobej stratégii výnosné. V strede rizikovosti stoja dlhopisy určené pre tých, ktorí sú ochotní investovať do fondov počas aspoň 1-2 rokov.

Prestížna súťaž potvrdila atraktivitu fondov

Dôkazom toho, že investovanie do podielových fondov má na Slovensku čoraz väčší potenciál, sú aj výsledky prestížnej finančnej súťaže Zlatá minca, ktorej nezávislá porota je tvorená odborníkmi na ekonómiu, finančníctvo a bankový trh. V kategórii Objav roka 2017 zvíťazil práve investičný produkt – mFondy, ktorý uviedla na trh známa internetová banka mBank. Tá predstavila úplne nový koncept samoobslužného online supermarketu investičných fondov, ktorý na Slovensku dovtedy nemal obdobu. 

Víťazstvo mFondov nie je náhoda 

Prečo sú mFondy také úspešné? Jednoducho povedané, posúvajú investovanie na nový level, možnosť zarobiť si v rámci podielových fondov nebola ešte nikdy dostupnejšia a jednoduchšia. Pri mFondoch totiž môže začať naozaj každý, keďže minimálny vklad je len 15 eur, jedinou podmienkou je byť klientom spomínanej banky a mať otvorený účet. Odborníci pri hlasovaní zvlášť ocenili aj to, že pri mFondoch má klient na výber z väčšieho počtu správcovských spoločností, inak povedané fondov. V súčasnosti je ich v ponuke viac ako 20, rozdelené sú podľa rizika, druhu cenných papierov, ako aj podľa geografického hľadiska. 

Podielov sa môžete kedykoľvek zbaviť

mFondy pracujú ako otvorené fondy, čo v praxi znamená, že svoje podiely môžete kedykoľvek bez vysvetľovania odpredať a dokonca z nich môžete v akomkoľvek čase vystúpiť. Nik vás nebude do ničoho nútiť, sami si zvolíte, aké veľké riziko chcete pri investovaní podstúpiť. Svoje investície si môžete rozložiť do jednotlivých fondov a po čase túto taktiku bezplatne zmeniť. A to stále nie je všetko, prístup a riadenie vašich investícií je otázkou niekoľkých minút, nech ste doma či na druhej strane zemegule. Potrebujete k tomu len internetové pripojenie a počítač či tablet.

Kto môže do fondov investovať? 

Zarábať na podielových fondoch mFondy môže každý, stačí byť klientom banky mBank. Svoje investície budete riadiť cez internet banking, v ktorom si jednoducho požiadate o otvorenie investičného účtu. Najskôr však vyplníte dotazník, podľa ktorého vie banka navrhnúť najvhodnejšiu investičnú stratégiu. Do správy v internet bankingu vám príde zmluva, ktorú stačí potvrdiť autorizačnou sms-kou. V ňom si kedykoľvek nájdete všetky informácie o transakciách, vývoji fondu či miere návratnosti. Samozrejme, ani napriek jednoduchosti a dostupnosti netreba zabúdať, že investovanie do podielových fondov so sebou prináša aj riziko straty investovaných finančných prostriedkov, čomu nedokáže zabrániť žiadna banka ani správcovská spoločnosť. Aby ste znížili možnosť, že o svoje peniaze prídete, odborníci radia venovať výberu investičnej stratégie dostatok času a určiť si takú sumu, ktorú budete ochotní vkladať do podielových fondov dlhodobo.