Klenotom medzi slovenskými kúpeľnými mestami sú kúpele v Dudinciach. Hovorí sa o nich, že sú najmladšími a zároveň najstaršími na Slovensku. Miestnu vodu poznali údajne už starí Rimania. Kúpeľný rozmach v Dudinciach však nastal až po druhej svetovej vojne. A doteraz neustal, ba naopak.

Obdobie Rimanov tu pripomína 32 malých kamenných bazénov nazvaných Rímske kúpele. Dudince sa nachádzajú v oblasti s najteplejšou klímou na Slovensku. Vyznačujú sa veľkým počtom slnečných dní, malou oblačnosťou a častým bezvetrím. Počas roka je tu priemerne 50 letných dní s teplotami presahujúcimi 25 stupňov celzia. Rovinatý terén, príjemné a tiché prostredie s rozsiahlym kúpeľným parkom vytvára ideálne miesto na liečbu i oddych. Uhličito-síričité zloženie vody je ojedinelé svojho druhu na Slovensku i v zahraničí. Vodu približne rovnakého zloženia možno v Európe nájsť iba v kúpeľoch vo Vichy, vo Francúzsku.

Zloženie vody

Silná koncentrácia sírovodíka a oxidu uhličitého vo vode umožňuje liečiť choroby srdcovo-cievneho, pohybového a nervového aparátu, a to aj ak sa vyskytujú súčasne. Zaujímavosťou je relatívne nízka teplota výveru (okolo 27°C), čím sa zaraďuje k vlažným prameňom. Pre liečebné účely sa voda zohrieva na teplotu 34-36°C, podľa odporučenia lekára. V súčasnosti sa voda v Dudinciach využíva najmä na liečbu formou kúpeľa. V minulosti však bola populárna aj ako pitná kúra. Vo fľašiach sa dokonca exportovala do Ameriky a Egypta. Jej liečivé účinky na ľudský organizmus potvrdili koncom 19. storočia špecialisti z Viedne. Presvedčila sa o nich aj cisárovná Sisi.

Vybavenosť kúpeľov

Účinky minerálneho kúpeľa zvyšuje 30 druhov základných a takmer 40 druhov nadštandardných liečebných procedúr poskytovaných v Balneoterapii Krištáľ, s ktorou sú prepojené kúpeľné hotely Rubín a Smaragd. Z liečebných procedúr sú to rôzne druhy elektroliečby a vodoliečby, či cvičenia. V rámci nadštandardných procedúr je najväčší záujem o rôzne druhy zábalov a masáží, vrátane exotických.
Všetky služby sa poskytujú pod jednou strechou, vrátane gastronomických. V Dudinciach si klienti popri návšteve wellness centra so saunami, tepidáriom a vírivkou môžu užiť aj aktívnejší oddych v podobe bowlingu, squashu alebo tenisu. Pre kúpeľných hostí je celoročne k dispozícii vnútorný vírivý bazén s masážami a tryskami. Podľa počasia aj vonkajší bazén Rubín. Na svoje si prídu aj klienti túžiaci po kultúrnom vyžití.

Starostlivosť o klientov

Zmierniť zdravotné problémy a pomôcť ľuďom nadobudnúť či upevniť silu a vitalitu je každodennou náplňou práce a poslaním odborných lekárov, zdravotných sestier, rehabilitačných pracovníkov, masérov, kúpeľníčok a sanitárov. K požiadavkám pacientov pristupujú individuálne a na vysokej profesionálnej úrovni. Procedúry sú ordinované „na mieru“ na základe výsledkov osobnej konzultácie tak, aby dôsledne vystihovali zdravotný stav pacienta.

Rekreačné pobyty a wellness

Kúpeľné domy Rubín a Smaragd poskytujú služby klientom zdravotných poisťovní, ktorí prichádzajú absolvovať liečbu „na poukaz“, ako aj samoplatiacim hosťom. Tí majú na výber produktové rady Medical, Relax alebo Romantic. Každý si v ponuke nájde svoje – aj tí, ktorí hľadajú len krátkodobú zmenu prostredia spojenú s wellness službami. Pobyty Relax Day a Beauty sú vyhľadávané a obľúbené, rovnako ako veľkonočný špeciál Relax Easter.

Kúpele často ponúkajú aj sezónne obmedzené produkty – napríklad Letnú kúpeľnú dovolenku, alebo Leto s Dudinkou (Dudinka je meno víly, ktorej kúpele údajne vďačia za liečivú silu svojich prameňov a zrejme preto i názov obľúbeného miestneho kúpaliska so štyrmi bazénmi). Dudince celoročne ponúkajú ideálne podmienky na zlepšenie zdravotného stavu a regeneráciu pracovnej sily a sú preto obľúbenou destináciou pre rekondičné pobyty.

Okolie Dudiniec

Kúpele Dudince svojich návštevníkov upútajú aj prírodnými scenériami a kultúrnymi pamiatkami. Rozsiahle listnaté lesy Krupinskej planiny dávajú príležitosť pre pozorovanie divej zveri, ale i pre pešiu turistiku. Tunajšie okolie nie je poznačené priemyselnou výrobou. Ekologicky čisté prostredie priaznivo vplýva nielen na zdravie a pohodu kúpeľných hostí, ale i na faunu a flóru. Vďaka minerálnej vode s obsahom vápnika sa na území Dudiniec sformovali útvary zvané Dudinské travertíny (Travertíny sú usadeniny uhličitanu vápenatého, ktoré vznikli vyzrážaním minerálnej vody.). Kúpeľní hostia radi využívajú aj ponuku výletov do okolia (Skalné obydlia Brhlovce, kaštieľ vo Sv. Antone, prehliadka Banskej Štiavnice, Ostrihomu, Budapešti a iných miest).