Uvažujete nad jednorázovou alebo dlhodobou investíciou voľných finančných prostriedkov? Investovanie predstavuje výbornú možnosť, ako rozvíjať svoje financie, no netreba zabúdať na fakt, že so sebou nesie aj značné riziká. Viete, ako investovať peniaze tak, aby ste maximálne eliminovali možné riziká?

Hoci termínované vklady v bankách, vďaka krytiu Fondom na ochranu vkladov, predstavujú bezpečnú formu uloženia voľných finančných prostriedkov, ich výnosy sú zanedbateľné. Dlhodobo nízke úroky na termínovaných vkladoch, ktoré v kombinácií s infláciou často vedú až k strate, zvyšujú u Slovákov ochotu k podstúpeniu istej formy rizika a zvyšujú záujem o iné investičné formy.

Investovanie do akcií, ale aj iné formy investovania, vďaka spomínanému vývoju na trhu termínovaných vkladov, už nie sú len výsadou najbohatších, ale na chuť im prichádza stále väčšie množstvo „priemerných“ Slovákov.

Investovanie do podielových fondov

Nákup akcií, teda investovanie do podielových fondov, sa na Slovensku teší rastúcej popularite. Hodnota majetku uloženého v podielových fondoch medziročne narastá, pričom podstatná časť tejto sumy pripadá na novovzniknuté podielové fondy.

Ak sa rozhodnete investovať do akcií, svojho investičného partnera si môžete vybrať hneď z viacerých typov spoločností. Kúpu akcií je možné realizovať prostredníctvom banky, poisťovne aj prostredníctvom správcovskej spoločnosti.

Väčšina Slovákov si za partnera vyberá banku, nakoľko tento druh spolupráce považujú za najdôveryhodnejší. Netreba však zabúdať na fakt, že žiadny investičný partner, ani banka, nie je pri investovaní garantom výnosu. Výhoda spolupráce s bankou ale spočíva v tom, že banka sa vždy snaží pre klienta vybrať podielové fondy, u ktorých predpokladá, že budú ziskové.

Ak sa zamýšľate nad tým, kam investovať napríklad voľných 10 000 Eur, pričom s investovaním nemáte žiadne skúsenosti, spolupráca s bankou predstavuje výhodnú alternatívu pre vstup do investičného prostredia.

V prípade, že chcete mať k dispozícií väčšiu paletu investičných možností, než vám ponúkne banka, môžete svoje sily spojiť s nezávislým finančným agentom, ktorý vám pomôže zasvätiť sa do čarov investovania a nájsť vhodnú formu investovania v rámci celého finančného trhu.

Alternatívne formy investovania

Alternatívne formy investovania sa spravidla spájajú s vyššou mierou rizika. Vhodné sú preto skôr na ukladanie menšieho objemu finančných prostriedkov. Vyskúšať tieto formy investovania je možné už s pár eurami, ale celkový objem investovaných finančných prostriedkov je len na vás.

Finanční odborníci však varujú pred vkladaním veľkého množstva financií či dokonca celého majetku. Vhodnú výšku investície by ste preto mali posudzovať podľa svojich aktuálnych možností tak, aby táto investícia tvorila len doplnkovú investíciu a nie gro vašich investícií. Pre niekoho to môže byť 100 eur a pre niekoho nemusí byť veľkým rizikom ani investovanie 1000 eur.

Investovanie do kryptomien

Kryptomeny sa postupne stali bežnou súčasťou investičných portfólií. Ich popularita sa síce nedá ignorovať, no netreba zabúdať, že vývoj tohto trhu je len ťažko predvídateľný a môže sa zmeniť zo dňa na deň. Napriek tomu je možné už aj na Slovensku investovať do kryptomien prostredníctvom serióznych firiem.

Investovanie do pôžičiek

Investovanie do pôžičiek je služba, ktorá spája investorov, ktorí sú ochotní požičať svoje voľné finančné prostriedky s ľuďmi, ktorí financie dopytujú.

Pri tomto druhu investovania treba myslieť najmä na možnosť vzniku problémov so splácaním poskytnutej pôžičky.

Nezabúdajte, že pri investovaní nie vždy platí staré známe „risk je zisk“, ale zároveň ani dočasná strata investícií nemusí znamenať konečnú stratu a byť dôvodom pre plač.

Pokiaľ ste investičný začiatočník mali by ste kúzlu investovania podliehať postupne priamo úmerne tomu, ako budete rozvíjať svoje investičné skúsenosti. Najmä v začiatkoch je zložité vyznať sa vo všetkých možnostiach a nástrahách finančného trhu, čo môže viesť k množstvu chýb a strate.

Hoci sa zvykne hovoriť, že človek sa najlepšie učí na vlastných chybách, v tomto prípade je rozumnejšie predchádzať takejto situácií spoluprácou s odborníkom, ktorý vám postupne vysvetlí hlavné taje investovania.

Bolo by veľkou škodou, urobiť v začiatkoch investovania neuváženú chybu, ktorej dôsledkom by bol strach z ďalšieho investovania v budúcnosti. Investovanie nie je niečo, čoho by ste sa mali obávať. Investovanie vie byť v živote veľkým prínosom. Len netreba zabúdať na to, že treba k nemu pristupovať uvážene a rozumne.